PROFIL DIETETYKA I ŻYWIENIE

LICEUM DIETETYKA I ŻYWIENIE

Przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, język angielski

nauczanie na profilu DIETETYKA I ŻYWIENIE

Zajęcia opierają się na nauczaniu ogólnokształcącym z naciskiem na przedmioty rozszerzone: biologię, chemię oraz język angielski. Wzorując się na Zachodnim modelu nauki oraz systemie studiów wyższych, Uczeń lub jego Opiekun, mają możliwość wyboru przedmiotów dodatkowych, realizowanych w trakcie nauki w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym, które – poza podstawowym programem nauczania – wybierane są indywidualnie, określając tym samym ścieżkę edukacji i profil nauczania Ucznia.

• dietetyka,
  • podstawy prawa.

Dietetyka – jedna z najszybciej rozwijających się nauk na świecie, zajmująca się żywnością i żywieniem człowieka. Nasi Nauczyciele uwzględniają na zajęciach najnowsze doniesienia światowe z zakresu żywienia, a także z tematyki chorób cywilizacyjnych, profilaktyki chorób dieto-zależnych. Przedmiot rozwija krytyczne myślenie o diecie i sposobach odżywiania.

Dietetyka to także wiedza dotycząca takich kwestii jak rodzaje więzi społecznych tworzonych za pomocą rytuałów związanych z jedzeniem: przede wszystkim więzi rodzinnych i towarzyskich, ale także kulturowych, zawodowych, terytorialnych, ekonomicznych, politycznych i prawnych. Pozwala to zidentyfikować uwarunkowania kulturowe i psychologiczne problemów związanych z odżywianiem. Dietetyka dostarcza zatem wiedzy także z dziedziny psychologii klinicznej, kulturoznawstwa, socjologii oraz ekonomii – w stopniu, w jakim wiedza ta potrzebna jest w ocenie kwestii związanych ze sposobami żywienia.

Podstawy prawa – przedmiot obejmuje podstawową wiedzę z zakresu prawa
żywnościowego. Uczeń poznaje podstawy polskich i europejskich aktów prawnych
dotyczące wymagań higienicznych, znakowania żywności, regulacji z zakresu substancji
dodatkowych zanieczyszczeń i pozostałości oraz ciekawostki prawne dotyczące żywności
specjalnego przeznaczenia nowych rodzajów diet gmo i suplementów. Dodatkowo uczeń
poznaje podstawy funkcjonowania wewnętrznej i zewnętrznej kontroli jakości żywności,
oraz zadania organizacje i kompetencje organów kontroli urzędowej w Polsce.