PROFIL PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNY

LICEUM PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNe

Przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, język angielski

nauczanie na profilu PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNYm

Zajęcia opierają się na nauczaniu ogólnokształcącym z naciskiem na przedmioty rozszerzone: biologię, chemię oraz język angielski. Wzorując się na Zachodnim modelu nauki oraz systemie studiów wyższych, Uczeń lub jego Opiekun, mają możliwość wyboru przedmiotów dodatkowych, realizowanych w trakcie nauki w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym, które – poza podstawowym programem nauczania – wybierane są indywidualnie, określając tym samym ścieżkę edukacji i profil nauczania Ucznia.

• podstawy psychologii
  • psychologia ogólna
  • psychologia społeczna

Podstawy psychologiicelem przedmiotu jest zapoznanie się z metodami badań współczesnej psychologii, a także z
aprezentowanie podstawowych zjawisk z zakresu psychologii społecznej, zasad regulujących funkcjonowanie człowieka w świecie społecznym, z uwzględnieniem różnic kulturowych.  Przedmiot umożliwia wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności psychologicznego wnioskowania, wykorzystania wiedzy psychologicznej do analizy i opisu zjawisk otaczającego świata.

Psychologia ogólna –
przedmiot stanowi przegląd podstawowych zagadnień z zakresu psychologii. Ukazuje psychologię jako naukę o człowieku i jego funkcjonowaniu, podstawowe metody poznawania psychiki, biologiczne podstawy zachowania, główne koncepcje psychologiczne człowieka oraz kierunki psychologii współczesnej. Obejmuje charakterystykę procesów poznawczych, emocjonalno-motywacyjnych, uczenia się i pamięci.

Psychologia społeczna celem przedmiotu jest zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami, teoriami i koncepcjami psychologii społecznej. Pomaga zrozumieć perspektywy psychologiczno-społecznej w odniesieniu do zachowań społecznych oraz możliwości ich modyfikacji. Przybliżenie mechanizmów manipulacji społecznej oraz zagadnień związanych z postrzeganiem innych oraz własnej pozycji społecznej.